Twój Koszyk:
... jest pusty.

Wpisz fragment tytułu

Szukaj:

w polu:

Elita władzy miasta Krakowa i jej związki z miastami Europy w średniowieczu i epoce nowożytnej ~WYCZ

Cena: 94.50 » Produkt na zamówienie

id: 6838

Autor: red. Zdzisław Noga

Elita władzy miasta Krakowa i jej związki z miastami Europy w średniowieczu i epoce nowożytnej ~WYCZ

Tytuł: Elita władzy miasta Krakowa i jej związki z miastami Europy w średniowieczu i epoce nowożytnej ~WYCZ

Podtytuł: Elita władzy miasta Krakowa i jej związki z miastami Europy w średniowieczu i epoce nowożytnej (do połowy XVII wieku). Zbiór studiów

Rok wydania: 2011

ISBN: 978-83-60154-22-9  9788360154229

Format: B5

Stron: 467

Oprawa: twarda

Waga: 1

Opis: ostatnia najniższa cena (13/04/2023): 57,75 zł


     Kwestia imigracji do elity władzy Krakowa w okresie średniowiecza i wczesnej nowożytności była tematem obrad podczas konferencji zorganizowanej przez Prezydenta Miasta Krakowa i Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, która odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa w dniach 1?3 października 2009 r. Uczestniczyli w niej badacze historii miast z Polski, Niemiec, Austrii, Republiki Czeskiej, Szwajcarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch. Jej celem była prezentacja związków elity władzy Krakowa z innymi miastami Europy, a w szerszym znaczeniu problem mobilności społeczeństwa feudalnego na przykładzie Krakowa. Nie ulega kwestii, że istotny wpływ na wybór Krakowa jako miejsca osiedlenia przez przyszłych członków elity władzy miały związki gospodarcze, a także koligacje rodzinne.
     Poruszane wówczas zagadnienia stały się przedmiotem głębszych studiów. Ich efektem są zamieszczone w niniejszym tomie artykuły, które poświadczają bogactwo i różnorodność kontaktów, a także mechanizmy mobilności i przenikania przybyszy do krakowskiej elity władzy. Zostali oni zaprezentowani z perspektywy innych miast. Pokazano środowiska, z których wywodzili się przyszli członkowie krakowskiej elity władzy, a także ich powiązania rodzinne z Krakowem. W niektórych artykułach podjęto temat kontaktów z Krakowem znacznie szerzej, poruszono zagadnienia relacji gospodarczych i kulturalnych Krakowa z innymi miastami. Zaprezentowano rolę Krakowa w procesie edukacji (uniwersytet). Pojawiły się wątki o karierach kościelnych. Wynika to ze ścisłych powiązań tych dziedzin życia. W moim przekonaniu zamieszczone tu artykuły wnoszą wiele nowych informacji do wiedzy o Krakowie średniowiecznym i nowożytnym, prezentują na podstawie źródeł obcych i trudno dostępnych dla polskich badaczy relacje wielu miast europejskich, a także ich elit z elitami Krakowa, otwierają nowe możliwości badawcze.


Kategoria: ANTYKWA

  • regulamin
  • o firmie
  • promocje
  • kontakt